10 שלבים יעילים וקלים לעיצוב חדר נקי, ISO 14644בעיצוב חדרים נקיים בו אנו מקימים ושומרים על סביבה עם רמה נמוכה של מזהמים סביבתיים כגון אבק, חיידקים הנישאים באוויר, חלקיקי אירוסול ואדים כימיים. עיצוב הסביבה הרגישה כל כך כמו החדר הנקי הוא לא דבר קל אבל מתחת ל-10 שלבים בהחלט עוזרים לכם ולהגדיר את הדרך הקלה לעצב אותו.

רוב תהליכי יצרן החדרים הנקיים דרשו את התנאים המחמירים ביותר שמספק החדר הנקי. עיצוב חדרים נקיים בכל דרך מסודרת היא חשובה מאוד, שכן לחדרים נקיים יש מסגרות מכניות מורכבות ועלויות פיתוח, עבודה וחיוניות גבוהות. השלבים הבאים מציגים שיטות הערכה ותכנון חדרים נקיים, זרימת אנשים/חומרים במפעלים, סיווג ניקיון החלל, לחץ החלל, זרימת אוויר באספקת חלל, חילוץ אוויר בחלל, איזון אוויר בחלל, משתנים שיש להעריך, בחירת מערכת מכנית, חישובי חימום/ עומס קירור, ודרישות של שטח תמיכה.

1. פריסת הערכת אנשים/זרימת חומר:

חיוני להעריך את החומר והאנשים זורמים בתוך חבילת החדר הנקי. יש לבודד את כל התהליכים הקריטיים מדלתות וממסלולי גישה לעובדים, דבר זה עוזר לעובדי חדר נקי מכיוון שהם מקור ההכפשה הגדול ביותר של חדר נקי.

צריכה להיות אסטרטגיה עבור מרחבים קריטיים שהיא בהשוואה למרחבים פחות קריטיים, למרחבים הקריטיים ביותר צריכה להיות גישה יחידה כדי למנוע מהמרחב להיות נתיב לאחר. כמה תהליכים פרמצבטיים וביו-פרמצבטיים רגישים לזיהום צולב מתהליכים פרמצבטיים וביו-פרמצבטיים אחרים. עבור בידוד תהליך חומר, נתיבי זרימת חומרי גלם והכלה, ומסלולי יציאת מוצר מוגמר והכלה, יש להעריך בקפידה את הזיהום הצולבי בתהליך.

2. זיהוי סיווג לניקיון החלל:

חשוב מאוד לדעת את תקן הסיווג הראשי של חדר נקי ומהן דרישות הביצועים של החלקיקים לכל סיווג ניקיון בזמן הבחירה. חשוב מאוד לדעת את תקן הסיווג הראשי של חדר נקי ומהן דרישות הביצועים של החלקיקים לכל סיווג ניקיון בזמן הבחירה. ישנם סיווגי ניקיון שונים (1, 10, 100, 1000, 10000 ו-100000) ואת המספר המותר של חלקיקים בגדלים שונים של חלקיקים אשר מסופקים על ידי המכון למדע וטכנולוגיה סביבתיים (IEST) תקן 14644-1.

3. זיהוי לחץ לחלל:

שמירה על לחץ חלל אוויר חיובי, בקשר עם חללי סדר ניקיון מלוכלכים יותר, היא בסיסית במניעת פלישת מזהמים לחדר נקי. קשה מאוד לשמור בצורה מהימנה על סדר הניקיון של חלל כאשר יש לו לחץ חלל בלתי משוחד או שלילי. מה צריך להיות הפרש משקל החלל בין החללים? בדיקות שונות העריכו את חדירת המזהמים לחדר נקי לעומת הפרש משקל החלל בין החדר הנקי למצב בלתי מבוקר. בדיקות אלו מצאו שהפרש משקל של 0.03 עד 0.05 ב-wg יכול להיות קיימא בהפחתת פלישת מזהמים. הפרשי משקל בחלל מעל 0.05 אינץ' וגו' השתדלו לא לתת בקרת חדירת מזהמים טובה יותר בהרבה מאשר 0.05 אינץ' ווג.

4. זיהוי אספקת זרימת אוויר של חלל:

סיווג ניקיון החלל הוא המשתנה העיקרי בקביעת זרימת האוויר באספקה ​​של חדר נקי. בהסתכלות על טבלה 3, לכל סיווג נקי יש קצב החלפת אוויר. לדוגמה, לחדר נקי Class 100,000 יש טווח של 15 עד 30 א.ש. קצב החלפת האוויר של החדר הנקי צריך לקחת בחשבון את הפעילות הצפויה בחדר הנקי. חדר נקי מסוג 100,000 (ISO 8) בעל שיעור תפוסה נמוך, תהליך יצירת חלקיקים נמוך ולחץ חלל חיובי ביחס לחללי ניקיון סמוכים יותר מלוכלכים עשויים להשתמש ב-15 אצ', בעוד שבאותו חדר נקי יש תפוסה גבוהה, תעבורה תכופה/חוצה, גבוהה תהליך יצירת חלקיקים, או לחץ נייטרלי בחלל יצטרכו כנראה 30 אצ'.

5. זיהוי זרימת חלל חילוץ אוויר:

חלקם הגדול של החדרים הנקיים נמצאים תחת משקל חיובי, מה שגורם לחילוץ אוויר מסודר לחללים המחברים בעלי משקל סטטי נמוך יותר וחילוץ אוויר מאולתרת דרך שקעי חשמל, מכשירי אור, קווי מתאר, קווי מתאר כניסה, ממשק חוצץ/רצפה, ממשק חוצץ/גג, וכן גישה לכניסות. חשוב להבין שהחדרים אינם קבועים הרמטית ויש בהם נזילות. לחדר נקי קבוע מסביב יהיה קצב שפיכה של 1% עד 2% מהנפח. האם השפיכה הזו נוראית? לא באמת.

6. זיהוי מאזן חלל אוויר:

חלקם הגדול של החדרים הנקיים נמצאים תחת משקל חיובי, מה שגורם לחילוץ אוויר מסודר לחללים המחברים בעלי משקל סטטי נמוך יותר וחילוץ אוויר מאולתרת דרך שקעי חשמל, מכשירי אור, קווי מתאר, קווי מתאר כניסה, ממשק חוצץ/רצפה, ממשק חוצץ/גג, וכן גישה לכניסות. חשוב להבין שהחדרים אינם קבועים הרמטית ויש בהם נזילות. לכל חדר נקי קבוע יהיה קצב דליפה של 1% עד 2% מהנפח. האם השפיכה הזו נוראית? לא באמת.

7. העריכו את המשתנים הנותרים:

גורמים שונים שמחכים להערכה כוללים:

טֶמפֶּרָטוּרָה: מומחי חדרים נקיים לובשים שמלות או חליפות ארנבות מלאות מעל הבגדים הרגילים שלהם כדי להפחית את גיל החלקיקים ופוטנציאל הכתמה. כתוצאה מהבגדים הנוספים שלהם, חיוני לשמור על טמפרטורת חלל נמוכה יותר לנוחות מומחים. טמפרטורת החלל הנמשכת איפשהו בטווח של 66°F ו-70° תיתן תנאים נוחים.

לחות: בגלל זרם הרוח הגבוה של חדר נקי, נוצר מטען אלקטרוסטטי עצום. בנקודה שבה לגג ולחוצצים יש מטען אלקטרוסטטי גבוה ולחלל יש רטיבות יחסית נמוכה, חלקיקים הנישאים באוויר יצטרפו אל פני השטח. בנקודה שבה הלחות היחסית של החלל מתרחבת, המטען האלקטרוסטטי משתחרר וכל החלקיקים שנתפסו משתחררים בפרק זמן קצר, מה שגורם לחדר הנקי להשאיר פרטים. מטען אלקטרוסטטי גבוה יכול להזיק גם לחומרים עדינים לשחרור אלקטרוסטטי. חיוני לשמור על לחות יחסית גבוהה מספיק כדי להפחית את מבנה האנרגיה האלקטרוסטטית. RH או 45% +5% נתפסת כרמת הדביקות האידיאלית.

למינריות: נהלים בסיסיים מאוד עשויים לדרוש זרם למינרי כדי להפחית את זריקת המזהמים הנכנסים לזרם האוויר בין ערוץ HEPA לבין ההליך. תקן IEST #IEST-WG-CC006 נותן צרכים למינריות של זרם הרוח.

פריקה אלקטרוסטטית: מעבר ללחות בחלל, כמה נהלים נוגעים בצורה יוצאת דופן לפגיעה בשחרור אלקטרוסטטי וחשוב להציג סיפון מוליך מוארק.

רמות רטט ורעש: כמה צורות דיוק עדינות במיוחד לקול רעש ורטט.

8. זיהוי פריסת מערכת מכנית:

גורמים שונים משפיעים על תכנון המסגרת המכאנית של חדר נקי: נגישות לחלל, סבסוד נגיש, צרכי תהליך, סידור ניקיון, איכות נדרשת בלתי מעורערת, עלות חיוניות, תקני בנייה ואווירה שכונתית. בכלל לא כמו מסגרות מיזוג אוויר טיפוסיות, למסגרות מיזוג אוויר לחדר נקי יש הרבה יותר אוויר אספקה ​​מהצפוי כדי לעמוד בעומסי הקירור וההתחממות.

חדרים נקיים מסוג 100,000 (ISO 8) ומטה בדרגה 10,000 (ISO 7) יכולים לקבל את כל חווית האוויר של AHU. בהסתכלות על איור 3, אוויר ההגעה והאוויר החיצוני מתערבבים, מופרדים, מקוררים, מחוממים ומלחים לפני שהם מסופקים לערוצי HEPA סופיים בגג. כדי למנוע הפצת מזהמים בחדר הנקי, אוויר ההגעה מתקבל על ידי החזרות מחלקות נמוכות. עבור חדרים נקיים ברמה גבוהה יותר 10,000 (ISO 7) וחדרים נקיים יותר, זרמי הרוח גבוהים מכדי שכל האוויר יוכל לחוות את ה-AHU. בהסתכלות על איור 4, חלק קטן מאוויר ההגעה נשלח בחזרה ל-AHU לצורך עיצוב. שאר האוויר חוזר למאוורר הקורס.

9. בצע חישובי קירור/חימום:

בעת הפעלת חישובי חימום/קירור חדר נקי, חשבו על הדברים הנלווים:

השתמש בתנאי האטמוספירה המתונים ביותר (תוכנית התחממות של 99.6%, 0.4% מתאר קירור נורה יבשה/נורה רטובה ו-0.4% מידע מתאר קירור נורה רטובה/נורה יבשה).

  • שלב סינון באיורים.

  • שלב חמימות מורכבת של מכשיר אדים באיורים.

  • שלב ערימת תהליך באיורים.

  • שלב מאוורר הפצה חם בהערכות.

10. קרב חלל בחדר מכני

חדרים נקיים מרוכזים מבחינה מכנית וחשמלית. ככל שסידור הניקיון של החדר נקי יותר, צפוי יותר שטח מסגרת מכני לתת עזרה מספקת לחדר הנקי. שימוש בחדר נקי של 1,000 מ"ר, למשל, חדר נקי מסוג 100,000 (ISO 8) ידרוש 250 עד 400 מ"ר של שטח עזרה, חדר נקי מסוג 10,000 (ISO 7) ידרוש 250 עד 750 מ"ר של שטח עזרה, חדר נקי Class 1,000 (ISO 6) ידרוש 500 עד 1,000 מ"ר של שטח עזרה, וחדר נקי Class 100 (ISO 5) ידרוש שטח עזרה של 750 עד 1,500 מ"ר.

לעיצוב חדרים נקיים תחת מומחיות קרא גם https://www.operonstrategist.com/clean-room-design-consultant/Source by Neha Mate

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.