חדר מלון – דלתות אסם מסוכנות לפי עיצוב – הכי טוב להשאיר על אסםדלתות אסם עדיף להשאיר על אסמים. כרגע אני מקבל בערך שיחה בחודש לשאול אם אני יכול לעזור עם פגיעה בדלת הזזה של חדר מלון. זוהי מגמה שנמשכת מאז שמעצבי מלונות החליטו שזה יהיה רעיון מצוין להתקין דלתות אסם מסוג הזזה כדי להפריד בין חדרי אמבטיה ואזורים אחרים מחדר השינה של האורחים במלון.

בפעם הראשונה שראיתי דלת מסוג זה מותקנת בחדר מלון ששופץ לאחרונה, מיד חשבתי שזו תאונה שמחכה לקרות. או שזה יגרום לפציעת צביטה, תקרית ריסוק, או שהדלת פשוט תיפול מהמסילה התלויה ותתרסק במישהו. חששתי יותר שילדים ללא השגחה שמשחקים עם הדלתות האלה ייפצעו קשה.

אין ספק, תוך חודש מרגע שראיתי סוג כזה של התקנת דלת, השיחות החלו להגיע למשרד. שיחות אלו נמשכו ב-4 השנים האחרונות.

ההיבט המיוחד של התקנות אלה הוא שיש יותר מדי חלקי רכיבי חומרה קטנים שיכולים להשתחרר ובסופו של דבר ליפול ולגרום לניתוק הדלת. יצרנים שונים משתמשים בסוגים ואיכויות שונות של חומרים כדי לגרום לדלתות להחליק, אולם רוב מערכות הדלת נתונות לאותן בעיות. הם משתחררים, מתפרקים, נופלים ממסלולם או יוצאים מהסתגלות מה שמוביל לפציעות אישיות חמורות של אורחי המלון, כאשר דלתות ההזזה מתנתקות מהחומרה התלויה שלהן בדרך זו או אחרת.

מה משתבש?

תפעול לקוי של דלתות אסם של חדרי מלון יצרו פציעות בדרכים רבות ושונות. מוטות קולבים התנתקו מהקיר. גלילי הנחיה והמגבילים התנתקו. ברגים נעלמו ולא נבדקו. מתלי הדלת איבדו את אחיזתם. רולים נסדקו ונשברו. מעצורי גומי נעלמו. לוחות הבסיס והברגים שמונעים מהדלת להתרחק מהקיר נשברו או התנתקו לחלוטין מהרצפה. חלודה השפיעה על החומרה עקב רטיבות מחדר האמבטיה, וחלקים נתפסו. דלתות זכוכית התנפצו עקב מתחים שנגרמו כאשר הדלת נדחפה למכשולים כשהן לא מיושרות.

כאשר נלקחות תצהירים של צוות המלון והם נשאלים כיצד מתחזקים מערכות דלתות האסם, התשובה האופיינית היא "אנחנו לא עושים הרבה". לפעמים הם טוענים שנותרו להם קופסאות של חלקי חילוף מההתקנה המקורית, ו"כשאנחנו מבחינים במשהו לא בסדר, אנחנו הולכים להביא אחד מאותם חלקי חילוף". מלונות רבים טוענים שהם מבצעים בדיקות שגרתיות בחדרי האירוח שלהם, אך לא נתקלתי במלון אחד שמקדיש את תשומת הלב הנדרשת לדלתות אלו, גם לאחר אירוע פציעה.

ברוב המלונות מופקדות עוזרות הבית על ניקיון והכנת החדרים לאורחים חדשים. עוזרות הבית הללו הן הבדיקה היחידה של מצב החדר לפני אכלוס חדש. הדאגות לתחזוקת הבית מוגבלות בדרך כלל לבדיקה מהירה כדי לראות אם השטיח מלוכלך, משטחי פחי אשפה במקומם, המצעים נקיים ומוצרי טיפוח בחדר האמבטיה. לעוזרות הבית אין את המיומנות, זמן בחדר או הכשרה להעריך חומרה רופפת על דלתות הזזה של אסם. כמה מנהלים טענו שהם בודקים את החדרים יחד עם אנשי מלונות אחרים במחזור שגרתי מתוכנן, אבל הבדיקות שלהם לרוב רחוקות מדי זה מזה. בדיקות חדרים רבעוניות או אפילו חודשיות אינן מספיקות כדי לנטרל את השינויים היומיומיים המתרחשים עם החומרה ברוב הדלתות בסגנון אסם. מעולם לא ראיתי מידע לגבי בדיקות חומרה ספציפיות של דלתות האסם. באופן כללי, בטיחות חיים ואבטחת חדרים הם ההיקף של כל בדיקות דלתות, אם נושאים אלו מוערכים בכלל.

איזה סוג של חלקים יש על דלת אסם הזזה?

התקנות וחומרה של מערכות דלתות אסם אלה כוללות לעתים קרובות עד 30 רכיבים נפרדים. ישנם קולבי תושבת המחוברים לחלק העליון של סוג כלשהו של דלת לוח. דלתות יכולות לשקול מעל 200 פאונד תלוי ברוחב, עובי וגובה הדלת. מתלי הדלת מחוברים לגלגלת כלשהי. רולים אלה יכולים להיות עשויים מפלדה, גומי, פלסטיק או אלומיניום. דלתות זכוכית נתלות באמצעות חריצים או חורים שנחצבו מראש בזכוכית לפני החיסום. לדלתות זכוכית יש חומרה שחייבת להיות אטומה בגומי או פלסטיק כדי למנוע ממרכיבי מתכת ליצור מגע ישירות עם הזכוכית. כל הדלתות המשתמשות בגלילים מוחזקות במקומן עם ציר או ברגים. לאחר מכן, יש להצמיד כראוי לקיר את מוט או מוט המוט שעליו נעים הגלגלים.

כדי להבטיח שהמוטות או הסורגים של הנשאים מותקנים בצורה בטוחה, חייבים להיות לוחות גיבוי מפלדה או חסימת עץ במיקום המתאים של הקיר הסמוך. לעיתים, שיפוץ של החדר לא כלל את חומרי הגיבוי הללו, והמוטות התליים מיוסדים לתוך קיר גבס בלבד. יש למקם את התושבתים המרכיבה את המוטות או התושבת הללו בצורה חיובית בתוך כמה חומרי חסימה אדירים, ולהתקין אותם בצורה מתאימה באמצעות ברגים מתאימים שנועדו לשמור על משקל הדלת ומערכות ההזזה. עיוות של משטח קיר הגבס המוגמר, עקב משקלן של מערכות שתוכננו בצורה לא נכונה, יצר רפיון של המסלולים התלויים, ובסופו של דבר הוביל לכשלים בדלתות האסם.

למנשאים רבים של דלתות אסם יש רק רולר עליון והם מסתמכים על מוט או חתיכת מתכת כדי למנוע מהדלת להתרומם מהמסלול התלוי. לכמה מערכות מתוחכמות יותר עשויות להיות רולר עליון וגם תחתון כדי להגביל את תנועת הדלת כאשר הדלת נדחפת מעלה בטעות על ידי שימוש. רוב מערכות החומרה של דלתות האסם מעץ או מתכת דורשות חריץ חתוך בתחתית הדלת, כך שצלחת שטוחה, בורג או חתיכת מתכת בצורת T יכולים למנוע מהדלת להתנדנד אלכסונית הרחק מהפתח בעת השימוש. לדלתות אסם זכוכית יש לרוב מדריכי רצפה בצורת L כדי לכוון את הנסיעה של דלת ההזזה. לא לכל מערכת דלתות אסם יש את החלק התחתון הזה של החומרה וחלקם חלשים מאוד.

בנוסף לרכיבים הבסיסיים הללו, ישנם גם חלקי עצירה נוספים, מגבילים, סנוברים וחלקי ויסות אחרים השומרים על הדלת על המוט התלוי או המוט, בהתאם למערכת, ליצרן ולעיצוב של חומרת הדלת. חלק מדלתות האסם הן בעצם יריעות זכוכית. דלתות אלו לרוב מחוסמות או עשויות מזכוכית בטיחותית רבודה. דלתות זזות עשויות זכוכית עלולות להתנפץ באופן ספונטני עקב מתחים המושפעים על הזכוכית כבר בעת ייצורם. דלתות זכוכית המשמשות להתקנות דלתות אסם אלו הן כמו כל דלתות זכוכית אחרות. הם יכולים להיות מושפעים משימוש קודם, מפגיעה משואבי אבק או מתנאי תפעול רגילים אחרים. לפעמים מכינים חורים או חריצים בזכוכית המשמשים לתליית הדלתות

להיות לחוץ והדלת מתנפצת ללא אזהרה מוקדמת. שימוש בדלת זכוכית הזזה מגיע עם סיכון מוגבר לכישלון שכן מדובר בפיסת זכוכית נעה. זכוכית בדרך כלל אינה עמידה ללחצים כמו דלת מעץ מלא או מתכת ומוסיפה לאפשרות לפציעה.

הוסף לכל הרכיבים השונים הללו, ברגים רבים לחיבור חלקים אלה. לעתים קרובות, הברגים מתוכננים להיות עם סוג של מפתח ברגים קנייני או דרייבר. נראה שוב ושוב שלצוות אחזקת המלון אין ברשותו כלי התאמה קנייניים אלה. לפעמים לברגים יש ראשים מחורצים פשוטים או ברגים אלן, אבל כולם דורשים מומנט חיובי על מנת להבטיח שהברגים לא ישתחררו במהלך השימוש. זה נוהג סחר טוב לאגד את הברגים האלה עם חומר נעילה כימי של הברגים או על ידי עיוות של הברגים כדי להגן מפני התרופפות. מידה נוספת של אבטחה זו נצפה רק לעתים נדירות כאשר נבדקה חומרת דלת אסם הפועלת בצורה לקויה.

חברת הבנייה שלי בנתה חדרי מלון עבור רשתות מלונות גדולות רבות מאז תחילת שנות ה-80. עיצובים ורעיונות חדשים נוסו בדרך כלל ושוכללו במספר שלבי עיצוב וסקירות לפני שנבנו בפועל והוכנסו לשימוש ציבורי. ראשית, מעצבי המלון היו מגדירים את החדרים לתפקוד. הם היו מעצבים קונספטואלית את רוב האלמנטים עבור פרויקט חדש. לאחר בדיקה של מחלקות עיצוב שונות עם הערות תפעול והנהלה, החברה שלי תידרש לבנות חדר דגמים בקנה מידה מלא במחסן. החדרים, כל הרכיבים, כולל דלתות, חומרה, אביזרי אינסטלציה, תאורה, ריהוט וגימורים, כולם ייבדקו במהלך דגמי דגמי החדרים הללו. קונפליקטים מרחביים בנייה, דאגות תפעוליות, תחזוקה של מוצרים, דגימת גימורים כולם יצולמו ויבדקו ונבדקו מחדש לפני הצעת קונספט חדש למלון הזקוק לשיפוץ. זו הדרך האחראית שבה קבוצת מלונאות מקצועית מעבדת מחדש את הפרויקטים שלה.

בחירה גרועה בעיצוב

נראה שבחירות העיצוב האחרונות, כמו דלת הזזה של האסם, לא עברו את אותה כפפה עיצובית שהייתה הסטנדרט בשנים קודמות. במאמץ למצוא מראה חדש ומגניב שיפנה אל השוק הנוכחי באשר לאופן תצורת חדרי אירוח, ובמטרה להגדיל את שטחי החדר השימושיים, הבחירה העיצובית הגרועה להשתמש בדלתות הזזה בסגנון אסם הפכה לנפוצה. אם כמות תביעות הפציעות שאני מודע להן מעידה על חלק קטן מכל פגיעות דלתות הזזה, סוג זה של התקנת דלת הוא כשל תכנוני גרוע וצפוי. נראה שדלתות הזזה של אסם מובילות את תעשיית המלונאות כתורם מרכזי לתנאי חדרים לא בטוחים.

מנקודת המבט המלונאית, רשתות רבות דורשות לקיים פורמט עיצובי בכל פעם שמתבצע שיפוץ. כלומר, אם עיצוב רשת המלונות דורש התקנה של דלתות אסם אלו, הן בדרך כלל משולבות בפרויקט שיפוץ ללא עוררין. הקבלנים שמתקינים מוצרים אלה עושים זאת לעתים קרובות ללא כל מומחיות או מחשבה מוקדמת לגבי אופן התקנת החומרה הזו.

מבדיקות שעשיתי בעשרות התקנות פגומות של דלתות אסם בחדרי מלון בהם התרחשו פציעות אישיות או מוות שלא כדין, מוצרים רבים הראו נזק ניכר לראשי הברגים, הגלילים והרכיבים השונים שנעשו במהלך ההתקנה המקורית או באמצעות תחזוקה ותיקונים לא נאותים. .

כאשר החדרים המשופצים נמסרו להנהלת המלון המקומית בתום פרויקט בנייה, אופייני לקבל הוראות מוצר והצעות לשגרות תחזוקה לציוד. לא הוצג לי שום תיעוד שמתאר כיצד צוות המלון אמור לטפל בדלתות אלו. הדרכה, פרוטוקולי תחזוקה או כל חומר הדרכה בסיסי המספק מידע או אזהרה שהחומרה תתרופף עם שימוש, בלאי, חלודה או תתקלקל תוך פרק זמן קצר אינו קיים. נראה שזו עדות לכך שלא הוקדשה מחשבה רבה לשימוש המתמשך ולפונקציות ארוכות הטווח של מערכות הדלתות הללו.

מעצבים לא תמיד מבינים את זה נכון. זו הסיבה שרשתות המלונות הגדולות נהגו לבדוק שינויים מוצעים לשיפוצים ועיצובים חדשים במשך תקופה ממושכת לפני הכנסת רעיונות חדשים לחדרי האירוח במלון. במקרה של דלתות הזזה של אסם, מעצבים עשו בחירה גרועה ביותר לגבי בטיחות אורחי המלון. דלתות אלו דורשות התבוננות מתמדת ותשומת לב מתמדת כדי להבטיח אבזור מאובטח. ללא שגרת בדיקה קפדנית המתבצעת על בסיס יומיומי, ובכל פעם שהחדר מתהפך, אין דרך לדעת אם כל החומרה מחוברת ומאובטחת כהלכה.

חדרי המלון אינם אסם

דלתות הזזה לרפת מתאימות לרפתות כבר מאות שנים. חדרי המלון אינם אסמים. מגמת עיצוב עדכנית זו לא לקחה מספיק בחשבון את הדיירים השונים המשתמשים בחדרים אלה. היא לא התייחסה לדרישות המתמשכות לתצפית ותחזוקה או שקלה את הסכנה הגלומה בתצורת הדלת. ילדים נפצעים לעיתים קרובות כאשר הם נשענים על חלל קיר סמוך והדלת נפתחת לכיוונם. אורחים שמנסים לגשת לדלתות ההזזה של אסם אלה באמצע הלילה, מבלי להבין שהדלת מחליקה משמאל לימין, דחפו או משכו עליהן, מכיוון שהן היו דלת צירים בכל מקום. המפגשים האלה בשעות הלילה המאוחרות הביאו לרבים תביעות פגיעה היכן שדלת ההזזה הגיעה על גבי אורח המלון המטומטם. דלתות הזזה של אסם הן פשוט אלמנט עיצובי גרוע בניסיון של היום לספק עיצוב אופנתי לאורחים. חוסר הכשרה, תחזוקה מתאימה או הבנה שצריך לבצע תצפיות רציפות מצד הנהלת המלון מהווה בעיה מתמשכת בכל הנוגע למערכות דלת הזזה אלו. אם בתי המלון היו בוחרים בדלתות כיס מיושנות המותקנות בין קירות, במקום המגמה הנוכחית הזו להתקין כעת דלתות אסם על פני השטח, היו פציעות פחות משמעותית לאורחים תמימים היום.Source by Michael Panish

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.